Vymysleli ste si kráľovstvo v ktorom panuje zlý kráľ, zem, ktorú obývajú magické tvory, ktoré sú na pokraji vyhynutia a jediné, čo potrebujete je postava, ktorá za ne bude bojovať.
Ako ale napísať hlavnú postavu, aby si ju každý obľúbil?
Hlavná postava sa nevolá hlavnou len tak pre nič na nič. Je to osoba, na ktorej pleciach leží úspech vášho diela. Ona rozhodne, či si ho čitatelia užijú alebo si do konca knihy stihnú vytrhať všetky vlasy.
Veľa autorov ide do príbehu, kladúc si rôzne otázky typu: Je moja postava dobrá? Budú ju mať čitatelia radi? Je vôbec uveriteľná?
Než sa pustíme ďalej, dovoľte mi, aby som vám povedala základný a najdôležitejší bod, ktorý musí každý hrdina spĺňať, bez ohľadu na to, či sa jedná o fantasy alebo contemporary príbeh:
Hlavná postava sa musí v príbehu vyvíjať!
Autori čoraz častejšie zabúdajú na to, že nikto učený z neba nespadol, a tak si vo svojich príbehoch vytvárajú postavy, ktoré všetko ovládajú, všade boli a zažili všetko možné aj nemožné. A viete aký bonus bude nasledovať? Tie postavy majú sedemnásť, niekedy "až" osemnásť rokov. Dobré, nie?
Vôbec nie!
Každá postava je vo svojej podstate len človekom, tvorom omylným, tvorom, ktorý sa stále učí niečo nové. Preto neváhajte a dajte svojmu hrdinovi rôzne vlastnosti, ktoré ho niekam v deji posunú, urobte z neho komplexnú postavu, ktorú si čitateľ zamiluje a dodajte mu ľudí, ktorých pre svoj rozvoj bude potrebovať.
1. Dajte svojmu hrdinovi cieľ
Každý hrdina by mal mať niečo, čo chce dosiahnuť. Niekedy to môže byť ovplyvnené celkovou zápletkou knihy, napríklad, keď mu do cesty hodíte viaceré prekážky, ktoré musí kvôli svojmu cieľu prekonať.
2. Dajte svojmu hrdinovi chyby
Mýliť sa je ľudské, pretože nikto nemôže byť dokonalý. Doprajte svojmu hrdinovi nejaké chyby, ktoré by ho v očiach čitateľa urobili reálnejším. Z chýb sa človek predsa učí a kým vaša kniha skončí, hrdina sa môže vyvinúť.
3. Dajte svojmu hrdinovi povahové vlastnosti
Nezáleží na tom či váš hrdina bude výbušný osemnásťročný chalan alebo uzavretá dvadsaťročná študentka. Faktom stále ostáva, že proste SÚ. Majú reálne vlastnosti, nie sú plochí a nebudú stagnovať tristo strán na tom istom bode.
4. Dajte svojmu hrdinovi strach
Každý má nejakú vec, ktorá ich desí, tak prečo by mal byť váš hrdina Rambo, ktorý sa ničoho nebojí? Nemusí to byť niečo prevratné, niekedy stačí obyčajný strach z výšok, na ktorom ukážete, že sa postava nemôže pozrieť z okna dvadsiateho poschodia, aby neodpadla.
5. Dajte svojmu hrdinovi históriu
Tento bod majú vo zvyku preskakovať všetci autori, ktorí zo svojich postáv urobiť jedináčikov, ktorí vyrastali v domove alebo sa potulovali od rodiny k rodine. Nemajú žiadne spomienky na rodičov, na rodinu a netušia, či majú nejakých bratrancov alebo sesternice.
6. Urobte zo svojho hrdinu unikátnu postavu
Hlavný hrdina by mal byť niekto, na koho čitateľ po dočítaní knihy len tak nezabudne. Mala by to byť postava, ktorá bude mať črty, ktoré budú unikátne a ktoré nám vždy pripomenú práve ju. Napríklad keď sa spomenie tvrdolavý zlodej s palicou, vždy si predstavím Kaza Brekkera, nikoho iného. Keď niekto povie niečo o chlapcovi s jazvou na čele, pomyslíte na niekoho iného ako Harryho? Ja totiž nie.
7. Urobte zo svojho hrdinu komplexnú postavu
Keď som už spomenula Kaza, pristavme sa pri ňom ešte na chvíľu. Jeho postava je totiž skvelým príkladom komplexnosti, ktorú by vaša postava nemala postrádať. Kaz je síce človek, ktorý využíva ľudí na dosiahnutie svojich cieľov, zlodej a mnoho iného, ale zároveň je to hlavná postava, ktorú si zamilujete, pretože poznáte dôvod, ktorý ho zmenil v človeka, akým je.
Nebojte sa experimentovať so svojimi postavami. Nemusíte mať hrdinu, ktorý bude dobrý od začiatku až do konca, nechajte ich klesať a stúpať- nechajte ich nájsť samých seba.
8. Dovoľte svojmu hrdinovi sklamať
Nechajte hrdinu, nech sa ušpiní. Nechajte ho prehrať a ukážte nám, ako sa opäť postaví na nohy. Čitatelia milujú, keď vidia, že postavy nemajú všetko jednoduché a že sa musia snažiť, aby si na konci svoje šťastie zaslúžili.
9. Nechajte svojho hrdinu trpieť
Hovorí sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo by ešte horšie, že? Čo tak ukázať čitateľom, ako najhoršie na tom môže byť vaša hlavná postava?
10. Dajte svojmu hrdinovi dôvod konať
Možno posledný, ale nie bezpodstatný, bod. Je skvelé, keď do príbehu zakomponujete postavu, ktorá o ničom netuší a ktorá sa musí všetkému naučiť, ale čitatelia chcú vedieť, prečo práve ona je tá vyvolená? Prečo je práve hlavná postava tou, ktorá má všetko vyriešiť, keď dovtedy bola nepodstatná? Ukážte čitateľom jej minulosť, vyrozprávajte príbeh stratenej princeznej alebo dievčiny, ktorá utekala pred rodinným dedičstvom, nenechávajte nás v domnienke, že je výnimočná pre nič za nič, pretože všetci veci musia mať svoje odôvodnenie.
(Nechcela som veľmi zabŕdať do kníh, ktoré majú postavy, ktorým by sa podobné body zišli, ale nedá mi to a musím uviesť príklad. Moja "obľúbená" Scarlet z knihy Caraval je hrdinkou, ktorá síce má cieľ, ale to je asi tak všetko. Jej cieľ je nájsť a zachrániť svoju sestru, ako nám to opakuje každé 3-4 strany, ale hneď na to zabudne, pretože sa na ňu pozrie Julian a jej šaty zmenia farbu. Tejto hrdinke chýba všetko, pretože na každý z vyššie uvedených bodov by sme dostali rovnakú odpoveď.
Má motiváciu? Samozrejme, je ňou jej sestra. Má cieľ? Ako inak, ide jej o to, aby našla svoju sestru. Nejaký strach? Bojí sa, že sa niečo stane jej sestre. Nečakané! Mohla by som v pokoji ďalej pokračovať, ale všetci vieme, okolo koho by sa tie odpovede točili.
Toto je jeden z dôvodov, prečo je fajn o niektorých veciach najprv popremýšľať a až potom sapustiť do písania. Minimálne preto, aby ste sa vyhli tvorbe plochej postavy, ktorá bude mať jednu- nanajvýš dve vlastnosti.)
11. Nechajte iných, aby vášmu hrdinovi pomohli
Nemusia to byť vždy plecia vášho hrdinu, na ktorých bude ležať celý svet. Dovoľte niekomu, aby vášmu hrdinovi pomohol. Nemusí to byť nejaká love story, postačí aj rodina alebo priatelia, na ktorých sa váš hrdina môže v čase núdze obrátiť a ktorí mu budú kryť chrbát.
12. Vytvorte pre vášho hrdinu cestu
Vyššie som spomínala, aké je dôležité, aby hrdina mal svoju minulosť. Aby sme vedeli, odkiaľ prišiel a ako ho minulosť ovplyvnila. To všetko je naozaj dôležité, ale nemôže to byť jediné, čo sa v príbehu dozvieme, preto svojej postave dovoľte, aby sa niekam posunula. Len nech nám ukáže, čo všetko na neho ešte v prítomnosti čaká.
Je veľa vecí, ktoré robia hlavnú postavu dobrou. V zásade to nemusia byť len jej dobré vlastnosti, ale všetko, čo ukáže, aká ľudská v skutočnosti je. Práve z tohto dôvodu by sa autori nemali nechať odradiť a mali by sa s postavami vyhrať, dať si načas. Nie je predsa všetko zlato čo sa blyští a slávna vrahyňa drakov či ochrankyňa lesa magických tvorov ešte nemusí byť skvelá, ak z nej čitateľ nebude mať pocit, že by mohla byť reálna.