Three Dark Crowns

by - 20:00:00




Tri Temné Koruny patria v Amerike medzi YA bestsellery, ktoré svojim spracovaním a komplexnosťou tak trochu pripomínajú Hru o Tróny. Aspoň mne.
O tejto sérii som čo to počula, keď vyšla prvá kniha, no dostala som sa k nej, až keď ju u nás preložilo CooBoo, za čo im veľmi pekne ďakujem, pretože som si túto sériu so všetkými postavami neskutočne obľúbila.
Ako to už býva, úspešné série sa zvyknú prekladať do viacerých jazykov, aby si ich mohli vychutnať čitatelia po celom svete a inak tomu nie je ani pri tejto sérii. Niektoré krajiny sa ale rozhodli popustiť uzdu predstavivosti a prišli s obálkami, ktoré ma prekvapili.

Amerika
Za posledný rok som sa presvedčila, že obálky, na ktorých sú koruny proste fičia. Ešte niekedy v roku 2017 na to poukázali dievčatá z Knižných Maniačok (článok TU), a viete, ako sa hovorí, keď si niečo všimnete, už si to neviete odvšimnúť. Asi tak nejak to je u mňa.
Každopádne, séria Tri temné Koruny má vskutku výstižnú obálku, ktorá vyjadruje všetko potrebné. Rovnako aj jej pokračovania.

Británia
Angličania prišli so zaujímavým nápadom čo sa obálok týka, pretože sa rozhodli dať priestor každej zo sestier. Tieto paperbackové obálky sú venované každej sestre, takže ak si kúpite jednu a zapáči sa vám iná zo sestier, kúpite si ešte jednu kópiu. Tí, čo musia mať všetky edície si napríklad kúpia všetky tri. Čistý zisk pre vydavateľa, no strata peňazí pre knihomoľa.
Ako sa totiž rozhodnete, komu fandíte, kým si to reálne nepreítate? Myslím, že všetci totiž poznáme to šťastie, že ak si kúpite obálku s hadom, zapáči sa vám sestra, ktorá vládne ohňu (alebo naopak).

Slovensko

My sme ostali verní pôvodnej predlohe, ktorá sa mi páči a ak sa nemýlim, tak takú istú obálku bude mať aj česká verzia, ktorá sa chystá u susedov.

Indonézia
S menšími obmenami prišli v Indonézii, kde sa rozhodli pre niečo trošku originálnejšie, no tak, aby zachovali pôvodnú myšlienku.
Sama neviem či sa mi tie obálky páčia alebo nie. Jednotka je fajn, farebná koruna môže mať viaceré významy, avšak zdá sa mi, akoby ju zabudli niekde v strede výroby, a keďže už nestíhali zamerať sa na nič ostatné, tak to uložili a prosto vytlačili. Dvojka zas... ech... Neviem prečo, ale ako prvé som si vybavila pozadie hry Lara Croft. Tuším to bola jednotka alebo dvojka, keď bola Lara v pralese a v intre mala za sebou presne také tmavo zelené pozadie ako môžete vidieť.
Náhoda?

Nemecko
Nemci jednoducho milujú fantasy knihy s bielymi obálkami, o tom niet pochýb. Koľkokrát natrafím na nemeckú knihu, toľkokrát je biela.
ALE... až teraz, keď som vedľa seba dávala obálku jednotky a dvojky, som si uvedomila, aký krásny obraz spolu vytvárajú. Neviem či to bolo premyslené už od začiatku, avšak keď vidím obe obálky spolu... Asi by som mala začať aktívnejšie čítať v nemnčine.


Portugalsko, Holandsko
S podobnou obálkou, no čiernou, prišli Portugalci. Keď bude preložená dvojka vyzerať rovnako ako tá nemecká, majú vyhrané.
Jediná krajina, ktorá sa okrem Nemecka drží bieleho pozadia tejto temnej fantasy séria je Holandsko.

Srbsko
Srbsko ma ešte nikdy neprekvapilo svojimi obálkami, a inak tomu nie je ani tentoraz. Jednotka mi pripomína šachovnicu z jednotky HP a neviem ani vysvetliť prečo. Taktiež nechápem spojitosti s vranami, ale nečakám, že musí všetko dávať zmysel.
Jeden temný trón vyzerá o niečo lepšie, ale opäť tie vrany. Majú znázorňovať blížiacu sa smrť? Čo myslíte?

Taliansko
Taliani zvyknú mať svojské obálky, ktoré sa mi zväčša páčia pre svoj abstraktnejší výzor (minimálne, keď je v americkej verzii na obálke nejaká vrahyňa). V tomto prípade ich obálka vyzerá, akoby bola robená k romantickej, nie akčnej knihe.

Perzsky
Keďže sme vyčerpali abstraktné obálky, presuňme sa k ďalším, tentoraz s postavami. Neviem, komu napadlo dať na obálku postavy, ale asi by som sa nemala čudovať, pretože perské verzie večne pripomínajú nejakú počítačovú hru. Zatiaľ čo jednotka je relatívne v pohode, vieme si z nej utvoriť obraz o sestrách, dvojka je... well... O niečo vtipnejšia.

Čína
Čím to je, že čínskym obálkam nedokážem odolať? Postavy, atmosféra, farby... To všetko ma akosi priťahuje a keby som to videla v kníhkupectve, pravdepodobne po sérii siahnem. Páči sa mi, že Číňania sa rozhodli niečo zachovať a niečo naopak pridať. Postavy sestier sú super a koruna s trónom v pozadí ešte viac vyniknú. Človek má hneď lepšiu predstavu, o čo v príbehu pôjde.

Poľsko, Rumunsko, Španielsko
Na záver vám predstavím ešte zopár krajín, ktoré sa tiež rozhodli ostať verní pôvodnej predlohe.


Aký je váš názor na obálky? Aká sa vám páči najviac? Ktorú verziu by ste chceli mať doma?

You May Also Like

0 komentárov